– kata getirme sistemi – acil kurtarma
elektrik kesildiğinde sistemde bulunan akü vasıtası ile asansör yakın kata gelip kabin ve kat kapısını otomatik olarak açmaktadır.

– çağrı iptali
kabin içinde yanlış kata komut verildiğinde 2 sefer aynı butona basarak çağrı iptali sağlanmaktadır.

– zaman ayarlı park durağı sistemi
istenilen zaman aralığında asansörü istenilen katta kapısı açık veya kapalı hazır konumda park edebilmektedir.
örneğin sabah saat 08.00 – 10.00 da zemin katta bekleme
diğer saatler bulunduğu katta veya istenilen başka katta bekleme yapabilir.

– direk kata erişim – elektrikli sistemlerde ( hidrolik sistemde mevcut değil )
kullanıcıların daha kısa sürede istenilen kata erişimini en üst konfor düzeyinde sağlar.
mevcut sistemlerde vvvf olsa bile asansör hızlanma ve yavaşlamaları 2-3 kademe ( vites ) aralığında yapmaktadır.
bu sistemde asansör kata erişimini tamamen kademesiz olarak yapmaktadır.
seyir mesafesine göre hızını kendi belirlemektedir. bu sayede daha konforlu ve sistem daha uzun ömürlü olmaktadır.
örneğin eski sistemlerde 1.6 m/s olan bir asansör vvvf ( invertörlü ) olsa bile yavaşlama da önce 1.6 dan 1.0, 0.5 ve 0.00 gibi duruş yapar.
bu sistemde asansör 1.6,1.5,1.4 gibi çok hassas aralıklarda duruş ve kalkış yapar. bu sayede asansörün duruş ve kalkışı hissedilmez.

– kapı güvenlik kontrol sistemi
asansör çalışırken kapıların açık veya sistemin devre dışı ( kısa devre, şönt ) gibi durumlarda asansörü çalıştırmayan sistem mevcuttur.
buda asansörü daha güvenli yapmaktadır.

– otomatik kayıt algılama
kabin içinde ki bütün çağrılara yön verilmesi durumunda sistem bunun yanlışlıkla yapıldığını algılar ve bütün çağrıları iptal eder.
bu sayede asansör ile çocukların oynamasına müsaade edilmez sistem ömrü uzatılmış, elektrik sarfiyatı düşürülmüş olur.
sistem içinde kaç kişilik asansör ise örneğin 8 kişilik asansör de kabin içinde 8 çağrıdan fazlasına kabul etmemektedir. buda istenildiği gibi ayarlanabilir.

– acil servis fonksiyonu
kabin içinde çağrılar kayıt olmasına rağmen acil bir durumda okuyucu kart sistemi ile bütün çağrılar iptal edilir ve o kişinin istediği kata hem çağırdığında hemde kabin içinde yönlendirme yapabiliyor.
örneğin hastanelerde ki asansörlerde çok kullanılan bir sistemdir. asansör acil bir ihtiyaç halinde kart okuyucu ile sadece o kişinin çağırdığı kata gider.

– yangın ve deprem algılama
sistem alt yapısında mevcut olan bu sistem sayesinde asansör yangın veya deprem algıladığı zaman asansör bütün çağrıları iptal eder ve senaryosuna göre katına otomatik olarak gider kapısını açık bekler.
sistem yangın algıladığında bina çıkış katına gider.
sistem deprem algıladığında en yakın kata gider.

– elektronik aşırı yük
asansör kabin yükünü elektronik olarak algılayan bu sistem ile gerçek yük hesaplanır. asansör tam yükünü aldığında dış çağrıları iptal eder. kabin içi yük azaldıkça dış çağrılar aktif olur.
bu sayede kabin dolu iken dış çağrılara uğramayarak asansör gereksiz yere dur kalk yapmadığı için az elektrik harcamış olur, sistemin ömrü uzar.

– kabin fanı
kabine yerleştirilmiş olan fan sayesinde özellikle yoğun trafik asansörlerde kabin içine fazladan oksijen vermesi için elektrikli fan yerleştirilmiştir. bu fan bilgisayar fanı gibi basit sadece ses yapan değil kabin alanına göre adet belirlenir ve gerçek anlamda kabine oksijen verir.

– interkom sistemi
kabin içindeki kumanda panelinde bulunan butona bir sefer basılarak bina içine ayrıca montajını yaptığımız ahizeli telefon çalar ve kabin içinden bir daha basmaya gerek kalmadan ( eller serbest )
şekilde görüşme yapılabilir.

– asansör ekran ( opsiyonel )
patenti firmamıza ait olan bu sistem ile kabin içerisine yerleştirdiğimiz bilgisayarlı ekrana internet üzerinden erişilerek ekranda istenilen değişiklikler yapılabilmektedir.